Vienuoliečiai pas vienuoliečius

Palikus nepaprastai jaukią, įsikūrusią sostinės senamiestyje, vieną seniausių Vilniaus mokyklų - Antano Vienuolio progimnaziją - laukė kitos stotelės. Valstybės pažinimo centre, Vasario 16-osios išvakarėse buvo atidaryta nauja interaktyvi paroda „Nepamirštos ateitys: Lietuvos šimtmečio vizijos“. Per interaktyvią šimtmečio kelionę pristatomos svarbiausios pirmosios Lietuvos Respublikos, tarpukario, karo ir pokario tarpsnių, sovietmečio, Sąjūdžio pakilimo ir dabarties Lietuvos vizijos politikos, kultūros ir mokslo srityse. Mokytojams darė įspūdį vizualizacijos, šviesos efektai, grafinės animacijos, žodinis pasakojimas transliuotas kiekvienam per ausines, pasitelkiant planšetes.

Interaktyvių technologijų galimybės leidžia po parodą "keliauti" individualiai, pasirenkant dominančias Lietuvos vizijas. Džiugu, kad čia ir vėl girdimos buvusių mokinių pavardės. Vienas iš parodos kūrėjų istorikas dr. Norbertas Černiauskas, o apie techninių kūrėjų bendruomenės „Technariumas“ vizijas pasakojo Simona Bekeraitė - abu buvę vienuoliečiai. Mokytojai tarpusavyje juokavo: sėkmės istorijas kuriantys buvę mokiniai, kaip augalai iš daigių sėklų, prie kurių sėjos rankas yra pridėję ir Antano Vienuolio progimnazijos mokytojai.

Kaip įminti Užupio respublikos paslaptis? Ar turi teisę žmogus gyventi prie Vilnelės? O Vilnelė, ar turi teisę būti prie žmogaus? Kam ant Užupio gatvės penktu numeriu pažymėto namo sienos vinies kabo bronzinė milinė? Kodėl Ponas Atsitiktinumas taip žiauriai pasielgė su Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto onkologu profesoriumi K. Pelčaru, išgyvenusiu net lėktuvo katastrofą? Kam prieš Vėlines jau plevena žvakelės Bernardinų kapinyne? Norint įminti šias paslaptis, reikia keliauti į Užupį - laisvų, bohemiškų, meniškų žmonių respubliką. Antano Vienuolio progimnazijos mokytojams šias paslaptis atvėrė ekskursijos po Užupį vadovė.

Ačiū progimnazijos vadovėms Danutei Mažvylienei ir Jolantai Bakšienei už puikią edukacinę išvyką į (ne)pažįstamą Vilnių.